Dövizli Sözleşmede Geri Dönüş

Döviz ile yapılan sözleşmelere yeni istisnalar getirildi.

Mevcut hükümler baktığımızda çelişkili bir uygulamaydı.

Önemli hatalardan dönüldü…

Bu düzenleme evini, isyerini dövizle ya da dövize endeksli olarak kiraya veren küçük gelir gurubuna uygulanacak hale gelmesine ragmen köprü, baraj, yap-islet-devret sözlesmeleri ile büyük ölçekli yatırım sözlesmelerine ise uygulanmıstır

16 Kasım 2018 tarih ve 30597 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan tebliğ ile daha önce dövizle değil de Türk Lirası ile sözlesme yapma zorunlugu getirilen asagıdaki islemler ile ilgili olarak yeniden dövizle sözlesme yapma olanagı getirilmektedir.

SERBEST BÖLGELERDE YER ALAN GAYRİMENKUL SATIS VE KİRALAMA SÖZLESMELERI

Serbest Bölgeler bulundukları ülkenin siyasi sınırları içinde yer alan ancak; dış ticaret, vergi ve gümrük mevzuatı açısından gümrük hattı dışı sayılır. Serbest Bölgelere sınaî ve ticari faaliyetler için ülkede sağlanandan daha geniş muafiyet ve teşvikler tanınır. Serbest bölgeler, gümrük rejimine tabi tutulmadığı; gümrük vergisi, ticaret ve kambiyo uygulamaları bakımından Türkiye gümrük bölgesi dışında kabul edildiği; serbest dolaşımdaki eşyanın ise, çıkış rejimi hükümlerine tabi tutularak konulduğu yerlerdir.

Bu özelliklerinden dolayı serbest bölgelerde yer alan gayrimenkul satış ve kiralama sözleşmelerinin Türk lirası ile düzenlenmesi zorunluluğu kaldırılmıştır.

YAZAR

yonetici

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.